איך מתמודדים עם תקופות לחץ בזוגיות?

במערכת  הזוגית ישנן תקופות  מורכבות ומצבי לחץ קשים  ולחוצים . בני הזוג  במצבים  אילו אמורים להירתם למשימה המאתגרת –ולהפוך כל בעיה לאתגר בהתמודדות. כמובן  מתוך מגמת   לעבוד ביחד ובשיתוף פעולה. השיתוף בין

בני הזוג  מהווה נוסחה מנצחת להתגבר על הקשיים. להרגיש שאתם לא לבד ויש מי שיגבה אתכם ועל מי אפשר לסמוך.  למרות  תקופת הלחץ  -זו  תקופת מבחן עבור בני הזוג כיצד  לשמור על הזוגיות בחיים. לחץ ומתח במערכות היחסים יכולות  לנבוע מסיבות שונות ומגוונות .

כמו :קשיים כלכליים, בעיות בריאות, פיטורין ממקום עבודה  ועוד .בנוסף  לעומס היומיומי הרגיל הכרוך במחויבות בני הזוג כלפי ילדיהם והבית.

עדנה  נהוראי   מטפלת ויועצת זוגית מובילה בקריות עכו ונהריה .בעלת ניסיון רב ומצטבר  26  שנות עבודה עם אלפי זוגות שטופלו או  מטופלים אצלה.

זוגות במצבי משבר  מורכבים קשיים בתקשורת , פילוג וריחוק בקשר ובאינטראקציה

בין בני הזוג   תוך כדי עבודה אינטנסיבית וראיית כל אחד מבני הזוג עם הקושי האישי והזוגי .ממקום של חיבור ובניית אימון שהינם משמעותיים בין המטפלת הזוגית למטופליה .תוך כדי שקיפות , ודומיננטיות בטיפול ,מתן כלים  ושינוי דרכי התנהגות  שיכולות לסייע  לכל אחד מבני הזוג  להתמודד באופן  ראוי ובריא עם מצבי  הלחץ בזוגיות:

קבלת המצב.

חשוב לנסות  ולזהות  בעיה או מצוקה שמתעוררת במערכת הזוגית המעיבה על הקשר בין בני הזוג  ולשוחח על כך . במידה  וניסיתם  בדרכים שונות   ולא הצלחתם לגשר על הפערים .אזי  כאן זה המקום והזמן להבין שמכאן המצב יכול להתדרדר ולקבל תפנית משמעותית בחיי הזוגיות  ויכולות לחבל בקשר בין בני הזוג ולהוביל לגירושים . קבלת המצב והכלתו מפחיתה  במידה רבה את מידת הלחץ ומאפשרת לכם לחשוב ולהתנהג באופן שקול ורגוע יותר.

גלו גמישות לקבלת עזרה.

אם המצב מחייב קבלת עזרה חיצונית: יש לקבל החלטה משותפת לפנות לעזרה מקצועית  לטיפול זוגי .המטפל הזוגי הינו דמות מקצועית  הרואה את טובת הזוגיות והמערכת המשפחתית לנגד עיניו  .תפקידו של המטפל לעשות הבחנה מעמיקה תוך כדי איסוף מידע נרחב מכל אחד מבני הזוג ,התייחסות למהות הבעיות מהפרספקטיבה  של כל אחד מבני הזוג. בתקופת הלחץ  קיימת נטייה להיות  נוקשים יותר   מתבודדים יותר הכעס והתוקפנות גוברים באופן קיצוני ביותר. מצב שבו בני הזוג סיגלו לעצמם לאחר שלא מצאו את דרכם זה מזו.  אך דווקא מחשבה יצירתית וגמישות תעלה את הסיכויים  לקבלת  עזרה  מקצועית הנדרשת  לצורך התקדמות הטיפול לקראת שיפור המצב  מתן כלים  לפתרון הבעיות  ולהפחתת העומס הרגשי.

גלו  סובלנות כלפי בן – בת הזוג.

כל אחד מאתנו מגיב באופן שונה למצבי לחץ, ישנם  כאלה שהדרך להתמודד במצבי לחץ הינה הסתגרות ,בדידות ,מצבי רוח עכורים. בהם הם  נאטמים  והופכים להיות שקטים באופן קיצוני. לעומת כאלה שאינם  מפסיקים לדבר ומציפים בכל דרך אפשרית את הסובב אותם עד כדי התשה. הדרך הנכונה  להתמודדות  הינה  לזהות ולהבין  את  הקושי והמצוקה בה כל אחד שרוי ,לנסות להבין את צרכיו המעמיקים ודרכי ההתמודדות שלו (ה) לא להפוך להיות כשני אויבים  המתנצחים זה בזו ,להכיר בעובדה שכל אחד מתמודד עם המצב באופן שונה ובהתאם  לדפוסי ההתנהגות והחשיבה שלו. הכרה זו תקל עליכם ותסייע  בקבלת  התנהגויות שונות וקיצוניות של בן (ת) הזוג שלכם.

זוג מחזיק ידיים

הימנעו מהאשמות הדדיות.

חשוב להבין ולקבל את המצב המלחיץ ועם זאת להימנע מלהטיל  אשמה על בן הזוג. האשמות הדדיות ילהימו את סיר הלחץ ויירעו את המצב עוד יותר. מומלץ להביע תקווה ולשאוף לכך שהדברים יפתרו בעתיד הקרוב ובכך להתגייס ולהפנות את מירב האנרגיות למציאת פתרונות  ולא לחפש אחר האשם. במיוחד כאשר מתעורר קושי חשוב להישאר  מאוחדים  ולהיות ערים מודעים גם לצרכים ולקשיים של בן (ת)הזוג.

גבשו תכניות פעולה למצב.

תכנית פעולה לתקופה הקרובה ואסטרטגיות משותפות -עושה סדר בראש ובנפש . ועוזרת באופן מידי להפחתת תחושת העומס והלחץ. כאשר קיימת תכנית עבודה ידועה ומסודרת  מראש  עם חלוקת תפקידים ביון בני הזוג  אזי החשיבה  ודרכי ההתנהלות הופכות למאורגנות  ומסודרות  יותר. יחד עם זאת יש לשים לב שהתכנית וסדר הפעולות מותאמות כמובן למציאות ואפשרויות לביצוען.

הישארו מאוחדים.

קיימת נטייה לאנשים  להסתגר בתקופות לחץ ועומס וכתוצאה מכך נוצא ריחוק בין בני הזוג. רצוי לעשות הכול על מנת להמשיך ולהישאר קרובים גם מהנסיבות  שכזוג אתם מחוזקים יותר וכן   שלמגע והחיבה יש משמעויות ויכולות ריפוי והרגעה. לכן יש למצוא דרכים להישאר קרובים  על מנת לצלוח את התקופה הקשה. על ידי התעניינות בבן (ת)הזוג  וכן על ידי מציאת זמן איכות לחיבה וקירבה הדדית.

מאוחדים

היו אמפתיים.

חשוב להבין שבן  (ת) הזוג שלך עושה  ומשתדל (ת) ככל יכולתו (ה) על מנת להתמודד עם המצב ולצאת ממנו גם אם אתם חלוקים בדעותיכם  לגבי אופן העשייה. נסו לגלות אמפתיה לבן הזוג ותאמינו  זה בזו ששניכם מעוניינים בקידום וחילוץ המצב שבו אתם נמצאים  ורוצים  בטובת  הקשר הזוגי.

גלו תמיכה בבן(ת) הזוג והרגיעו אותו(ה)

אל תמהרו לשפוט את בן (ת) הזוג על דרכי ההתמודדות שלו עם המצב הקיים. חשוב להבין שלכל אחד יש דרכי התמודדות העשויים  להוביל למתחים והתפרצויות זעם  בין בני הזוג .ך למעשה זהו המצב המוכר וקיים שכל אחד מכיר בדרכו הוא. שכך  מתקיים האיזון בין בני הזוג. אם לדוגמא אחד מבני הזוג מביע איפוק וקור רוח ובן הזוג השני מביע לחץ, תגובות אימפולסיביות וחרדה .בן הזוג הלחוץ עשוי לפרש את קור הרוח של בן זוגו כחוסר אכפתיות אדישות וחוסר התמודדות עם המצב , אך למעשה לא כך הוא המצב. לכן חשוב לגלות רגישות ואמפטיה  לבן הזוג ולהבין שמצבי לחץ הינם זמניים ובהמשך  לעבור ולהסתיים.

נסו לצחוק ככל האפשר.

חשוב למצוא דרכים להומור ולצחוק ככל הניתן בכל מצב ועל אחת כמה וכמה כשקשה ולחוץ. ההומור ידוע כמשחרר לחצים ועוזר לראות את המצב בצורה פחות מדכאת ודרמטית.

לצחוק

מתי לזהות מצבי משבר אקוטי ופניה לטיפול זוגי

יחד עם  זאת  ועם הרצון שלנו לשמור על המערכת הזוגית ולהגן  עליה . לעיתים תקופות הלחץ ארוכות ממושכות ומייגעות . הן משפיעות  באופן הרסני על הזוגיות שלנו עד אשר אין מנוס  מלהגיע לגירושין ולסיום הקשר הזוגי. מצד אחד ישנם מקרים שגירושין הינם המפלט היחיד ממערכת יחסים שהפכה להיות הרסנית  שלילית רוויה

באלימות מילולית התפרצויות זעם. חוסר תקשורת .כל  אחד מבני הזוג מדבר בשפה שונה .מצב שגורם לנתק וחוסר מוטיבציה  וסיבה להמשיך את המערכת המשפחתית בכל מחיר., ישנם זוגות רבים שחווים תקופה קשה ומחליטים לוותר על הזוגיות ולהתגרש ללא פנייה לייעוץ זוגי ומבלי להילחם על  המערכת הזוגית . אם בן הזוג שלנו גרם לנו בתחילת הקשר הזוגי לתחושות חיוביות שגרמו לנו ליצור את הקרבה והאינטימיות אתו עד כדי מיסוד המערכת הזוגית. משמעות הדבר  שיש לנו בסיס טוב ואיתן לקשר זוגי. חשוב לזכור, חיבור משמעותי  בין שני בני זוג  הינו  משמעותי ביסודו על אופן בניית המערכת הזוגית. כלומר כמטפורה אם יסודות הבניין מושתתים בטיט וביסודות מוצקים אזי כל מה שיבנה מעל הבניין יעמוד איתן ויציב. ישנם רבים שלא זוכים לכך וזאת בשל בחירה שגויה . אם אתם חווים משבר  או תקופה קשה ושוקלים להפריד כוחות ולסיים את הקשר הזוגי, חשבו על כך היטב ואם אתם סובייקטיביים בעניין  ובהחלט שווה לכם  להילחם עליה. פנייה לייעוץ זוגי הינה קרש הצלה עבורכם וזאת  כאשר המצב מתחיל להיות מתוח וקשה  להתמודדות במצב זה אני יכולה לסייע  לכם לפתור את הבעיות והקשיים שהתגלו ביניכם ולשדרג את הקשר הזוגי שלכם חי ובועט לעוד שנים רבות וחיוביות.

במהלך שנות עבודתה הרבות של עדנה נהוראי -כמטפלת זוגית, משפחתית ופרטנית טיפלה באלפי זוגות מאזור הצפון שהיו במצבים מורכבים סבוכים אשר  הגיעו לפתיחת תיקים בבתי המשפט  והיו סקפטיים שיש דרך חזרה לזוגיות משודרגת  ובריאה. סגרו את התיקים בבתי המשפט  ובאמצעות עבודה משולבת וקשה נפלו המחסומים בתקשורת ,הכאב והבדידות נעלמו מהמערכת הזוגית. זוגות רבים יצאו מצוידים בארגז כלים עשיר ,  באופטימיות ובביטחון לכל אתגר וקושי עם שיתוף פעולה והגנה הדדית לכל העומד בפניהם.

אנא מכם אל תמהרו  לשבור  את הכלים ואל תהיו  פזיזים בקבלת החלטות, לפרק מערכת משפחתית זה כאב ועוגמת נפש לכל הנוגעים והסובבים בדבר. ותמיד עדיף לטפל במשפחה הגרעינית ולשקם אותה .רק במקרה קצה יש לשקול גירושין.

במקום שיש זיק של תקוה ומקום לשקם על תוותרו ותעשו הכול על מנת שמור על התא המשפחתי שלכם לפני שיהיה מאוחר. ובתקווה שעם טיפול  מקצועי  ניתן  להחזיר את הזוגיות שלכם לשיקום  בריא יותר של התא המשפחתי.

צור קשר

עדנה נהוראי: 050-3322497
כתובת: שבטי ישראל 44, קריית ביאליק
Scroll to Top
שיפור מערכת היחסים שלכם
טיפול זוגי אצל עדנה נהוראי בקריות
חווים קשיים בזוגיות? ריבים? חוסר תקשורת?
עדנה נהוראי, מטפלת זוגית מוסמכת, עזרה למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים
תעזור לכם:
לשפר את התקשורת
לפתור קונפליקטים
לבנות אמון
לחיות חיים זוגיים מאושרים

מגיעה לך שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות להתאמת הטיפול המושלם עבורך

פתיחה
שלום
היי,
שמי עדנה נהוראי,
אני מטפלת זוגית מוסמכת,
עזרתי למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.
להתקשרות - לחץ כאן! דילוג לתוכן