טיפול זוגי לזוגות בשלבי טרום הנישואים – Couple therapy for couples in the pre-marriage stages

תופעת הזוגות הפונים לטיפול זוגי תופסת יותר ויותר תאוצה מודעות ופניה למטפלת זוגית  לקבלת טיפול זוגי .

רבים מהם חוששים ומוטרדים לגבי  הקשיים והבעיות הקיימות במהלך החברות. כיצד הם  יתמודדו איתם? ואם זה קיים עכשיו  אזי  מה יקרה לאחר שיתחתנו . חששות ולבטים אלו גורעים ביחסי בני הזוג  ומהווים עבורם מחסומים ,האם כדאי  להיכנס  למערבולת  היחסים שיובילו למאבקים בין בני הזוג ,עד כדי רצון לפרק את התא המשפחתי, בדילמות האלו  בהם בני הזוג מתחבטים . אזי  מבחינתם קל יותר   לפרק את הקשר ביניהם וזאת  מאחר והם טרם  לא נכנסו למחויבויות   כלכליות  ורכוש משותף המהווה עבורם איום, חשבונות בנק מאוחדים, אחריות בנושא משמורת הילדים.   לכן מצב זה גורם לזוגות רבים להאריך את תקופת החברות שלהם ,הם לא מגיעים להחלטות לגבי חתונה אך   מאידך הם  לא  מסיימים את ההתקשרות  ביניהם.

שאלת המחויבות לקשר הזוגי מדאיגה אותם, ומונעת מהם לפנות לבקשת עזרה מקצועית  טיפולית , שאמורה לסייע להם לבנות עתיד טוב יותר, ולקבל כלים  כיצד להתמודד עם המצב ,  למתן את רמת החששות ולמזער את הקונפליקטים  ביניהם. ברור  כי לחברות המתמשכת יש מחיר כבד להחמרת הקשר ,  הקפאתו מבלי להגיע לפתרונות. מצב  שגורם להם לתסכול רב, להתפרצויות כעס זה על זו, לבדידות במערכת  הזוגיות ולניכור רגשי.

דבר נוסף הפוגע בבני הזוג הינו הפגיעה המשמעותית בביטחון שלהם ביחסי הזוגיות .  כאשר מתפתח אצלם דפוס  ביחסים של קונפליקטים, תוקפנות, אלימות מילולית, השפלות הדדיות   מחמיר מצבם של בני הזוג.

 בני הזוג  מעדיפים להמשיך את  הקשר  הלא בריא ביניהם .  ולא לעשות מאומה, כנראה שבנסיבות אילו  קיים צורך הרסני ביחסי הזוגיות  מצב היוצר את התלות  ההרסנית  ההדדית  ביניהם.

מה הטיפול יכול להעניק?

ההכנה לקראת הנישואין  עבור הזוגות בשלבי החברות – הינה האתגר המשמעותי ביותר עבורם.

דוגמה בתהליך הטיפול הינה לאפשר    לבני הזוג לעבור מסע היכרות מעמיק ביניהם ואל תוך עצמם. הכוונה ללמוד להתייחס לצרכים המעמיקים של כל אחד מבני הזוג ,הגדרת ציפיות במערכת הזוגית, האישית  והמערכתית.

מטרת הטיפול  הזוגי הינה לסייע לזוגות להגיע לשקיפות מלאה ביחסיהם. בכל זוגיות ישנו שלב ההכרות אשר בה בני הזוג לומדים להכיר זה את זה . הם עדין משתמשים בכל הדרכים להוכיח את מסירותם, הם מחזרים אחד כלפי השני, שלב שהינו ראשוני היוצר את החיבור ביניהם.

שלב ההיתקרבות – הינו שלב נוסף ביחסים ביניהם המאפשר להם ללמוד להכיר זה את זו. כל אחד מביא את עצמו בפני בן(בת) הזוג.

השלב  הבא  הינו שלב "הקרבה והאינטימיות"  – שלב בו בני הזוג מסירים את המסכות והבגדים ועומדים חשופים זה מול זו  מטפורית. בשלב זה ישנם גילויים סמויים יותר. שיתוף ושיחות נפש בו כל אחד מבני הזוג מביא את העולם הפנימי שלו.  השלב בו מתגלים הקשיים ביחסים ובדרכי ההתמודדות.

כל עוד היחסים היו בגדר ציפיות ופנטזיות זה כלפי זו הכול התנהל כשורה אולם בשלב החשיפה מתגלים  קונפליקטים עוצמתיים ,מצב המשאיר אותם בריחוק ובידוד רגשי. באופן (התמודדות שלהם שאינו תואם את צורכי בן (בת)  הזוג שמולו. בטיפול הזוגי הנושאים המשמעותיים  בהם המטפל עוסק מול בני הזוג הינם: שיפור התקשורת  ביניהם כיצד לנהל את הכספים באופן יעיל ,דרכי התמודדות עם קונפליקטים  וכן כיצד לסייע בפתרון פערים. המגמה הכללית הינה  להגיע לזוגיות משודרגת עם יכולת הכלה והקשבה העלאת המודעות העצמית . לחזק את הקשר הזוגי ולעבוד על החלקים החיוביים  ביחסים ביניהם כיצד לפתח אותם ולמנף אותם כלפי מעלה.

לעומת זוגות שיש ביניהם קשיים בקשר הזוגי שבדרך כלל    נובעים בעיקר מהתקשורת ביניהם ,עקשנות ופערים בציפיות שלהם . אם הקשר אינו מצליח לשרוד את הקשיים  ,הם לא יחזיקו מעמד , אך ילמדו כמה דברים חשובים ומשמעותיים שיכינו אותם לקראת הקשר הבא.

אהבה

מדוע זוגות טרום נישואין מעדיפים להגיע לטיפול זוגי במקום לפרק את הזוגיות

נתון מעניין הינו שזוגות  רבים בוחרים להישאר ביחד ,למרות שיש ביניהם קונפליקטים רבים. קשיים בתקשורת,   מריבות רבות  ובוחרים לקבוע מועד לחתונה. נתון זה מעיד על כך שהפרידה עבור בני הזוג הינה קשה. קיים פחד לאבד את בן (ת) הזוג. כמו כן קיים  הלחץ המשפחתי והחברתי.

כיצד בני הזוג תופסים את חווית הכישלון  מהפרידה ? ואז מגיעה המגמה לגשת לטיפול זוגי על מנת לשקם את המערכת הזוגית. קיים פחד לצאת לעולם הרווקות והחשש הגדול שלא נצליח למצוא בן זוג שיתאים לנו. החיפוש אחר בן זוג חדש כרוכה ביציאות לבילויים  חשיפה שוב לאתרי הכרויות, חיפוש שהינו מעייף מתיש ומתסכל.

החשש שלא ניתן למצוא בן זוג שיאהב אותנו כפי  שבן הזוג הנוכחי וזאת  למרות הקושי הקיים  במערכת הזוגית ,ישנה פנטזיה ותקווה שיחול שינוי בבן הזוג והכל יסתדר בינינו.

קבלת ההחלטה ללכת לטיפול זוגי לוקחת זמן וישנם זוגות המעדיפים לדחות את הטיפול הזוגי ,בהנחה שאין דבר שאי אפשר להתמודד אתו לבד. הבושה והחשש מלפנות לגורם מקצועי טיפולי  או המחשבה שאני בסדר ומי שצריך לקבל עזרה הוא בן (בת) הזוג השני  הינה שגויה מיסודה לטנגו צריך שניים.

למטפלת הזוגית קיימת משמעות עמוקה ורצינית בטיפול הזוגי.

כיצד לבחון את המערכת הזוגית ,בעיקר  לאחר אבחנה מעמיקה המזהה את מאפייני האישיות  של כל אחד מבני הזוג , לזהות את הרצונות   והציפיות  מהקשר המשותף.

יש זוגות שחשוב להם השוויון  בזוגיות ,יש מי שמבקש חלוקה בתפקידים או יחסי תלול במערכת הזוגית. יש זוגות שמאפיין אישיותי של בן (בת) הזוג מהווה עבורו  גורם מאיים..

תפקידה של המטפלת הזוגית הינה להיכנס  עם בני הזוג לעובי הבעיות ולפרקם לגורמים  וזאת על מנת לסייע  להם להתמודד עמם. תוך כדי מתן כלים אחרים , אחת הסיבות העיקריות להגעת בני הזוג לטיפול הינה על מנת לבדוק האם הם מתאימים זה לזו ,האם יש להם יכולת להתמודד עם הקשיים הקיימים באופן נורמטיבי וזאת על מנת לגשר על הפערים הקיימים.

מה הוא החשש של הזוגות שמגיעים אליי

החשש העיקרי של הזוגות  להגיע לטיפול זוגי הינו :לשמוע מהמטפלת  הזוגית שהם אינם  מתאימים לחיים משותפים.

מחשבה זו הינה מוטעית  מיסודה, מאחר ועם מטפלת זוגית מיומנת ומקצועית ניתן לעבור תהליך טיפול  משמעותי המסייע לבני הזוג לשידרוג  המערכת .

אלא אם כן  מדובר במצבים קיצוניים כגון אלימות פיזית, מילולית  מצבי שליטה  קיצוניים שתיקות ממושכות. התפרצויות זעם שאינן נשלטות.

הטיפול הזוגי יעזור לבני הזוג לעבוד על התקשורת ביניהם  באופן שניתן לנהל אותה ללא התפרצויות זעם.

כיצד לפתור קונפליקטים ביניהם -התפקיד של המטפל הינה כמו מלאכת אריגה, לנהוג בזהירות ובאופן שוויוני ,לתת לכל אחד מבני הזוג להביא את קשייו והתסכול שנוצר בפערים ביניהם . סיבה נוספת לחשש מטיפול זוגי הוא הפחד לחשיפה או שימוש במידע שנאמר בתוך הטיפול  אודות משפחת המוצא של כל  אחד מבני הזוג ויגרום לצד השני להשתמש בו או לפגוע בו.

מצב זה יכול להיווצר כאשר צד אחד הוא שתלטן ויכול להשתמש בחולשות של בן(ת) הזוג השני.

כאן בא מקומה של המטפלת הזוגית להגדיר ציפיות ולהבהיר שאין לעשות שימוש כלשהוא במידע שנחשף בטיפול הזוגי ויכול לפגוע לחבל בו ובשיתוף פעולה.

קושי נוסף שקיים הינו ארגון החתונה וכל הלוגיסטיקה הכרוכה מסביב. כיצד לקבל החלטות ,לחץ המשפחות בעניין .מצב שמשפיע על  בני הזוג. וזאת  כאשר קיימת תלות כלכלית  במשפחת המוצא  וזה מאפשר ללחץ וההשפעה שלהם. במצב זה חשוב שבני הזוג יציבו גבולות בפני הסובבים אותם  מבלי לפגוע במשפחות.

כאן נכנסת לתפקיד  המטפלת הזוגית על מנת לסייע לזוג לתמרן בין הגורמים, בלכידות ובשיתוף פעולה, מבלי לפגוע באף אחד ובעיקר להפוך את הזוגיות ליחידה עצמאית.

 

חשש טיפול זוגי

מאפייני הקונפליקטים

 

כיצד להגדיר ציפיות וחלוקת תפקידים ביניהם?

קושי זה נובע במיוחד לאחר עזיבת בית ההורים ,אזור הנוחות שלהם ,לשלב המצריך מהם התארגנות מחודשת הכוללת  חלוקת תפקידים  עבורם המהווה קושי רב של קבלה והתמודדות בעיקר אם הם לא הורגלו לכך.

כאשר התא המשפחתי מתרחב עם הולדת הבן(ת) הראשון, המשימות הביתיות גדלות שוב, יש להיערך לקראת זה עם הגדרת ציפיות מחודשות.

קושי נוסף שקיים בין בני הזוג הינו לגבי הדחיה של תאריך החתונה,מצב שיוצר אי -ודאות  וחשדנות כלפי בן הזוג .סיטואציה זו גורמת לצד המצפה לאבד את הביטחון ועקב כך גורם להתרחקות בקשר ביניהם .במצבים אלו תקשורת טובה ,שקיפות בין בני הזוג מפחיתה את החששות והפחדים. ויסייעו לבנות זוגיות על בסיס אמון הדדי. מבלי לסחוב עימם משקעים ועקבות שליליות מתקופת החברות לנשואיהם.

אילו כלים וידע מעניק הטיפול הזוגי לבני הזוג בתחילת דרכם.

הטיפול הזוגי משפר את המערכת הזוגיות ,מסייע לבני הזוג להכיר לעומק את אישיותו של כל אחד מהם על צדדיו החיוביים והפחות טובים ,חשוב לסייע  להם  להגיע לשקיפות ופתיחות מלאה ביחסים ביניהם שהינם מושתתים על בסיס אמון הדדי חברות מעמיקה ובין אישית.

חשוב לסייע לבני הזוג ליצור עולם משותף לשניהם במערכת הזוגית של חברות טובה ובריאה.

לעומת מרחב לכל אחד  מהם על מנת לא לאבד את הזהות העצמית של כל אחד מהם וזאת לפי צרכיו ואישיותו.

זוג שקיימים קשיים בתקשורת ילמד בטיפול הזוגי כיצד להתמודד עם משברים ולבנות תקשורת חיובית המבוססת על אימון הדדי, יחסי פתיחות הכלה והקשבה זה לזו.

זו היא זוגיות מנצחת המובילה לקשר בריא מובנה ויציב.

צור קשר

עדנה נהוראי: 050-3322497
כתובת: שבטי ישראל 44, קריית ביאליק
Scroll to Top
שיפור מערכת היחסים שלכם
טיפול זוגי אצל עדנה נהוראי בקריות
חווים קשיים בזוגיות? ריבים? חוסר תקשורת?
עדנה נהוראי, מטפלת זוגית מוסמכת, עזרה למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים
תעזור לכם:
לשפר את התקשורת
לפתור קונפליקטים
לבנות אמון
לחיות חיים זוגיים מאושרים

מגיעה לך שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות להתאמת הטיפול המושלם עבורך

פתיחה
שלום
היי,
שמי עדנה נהוראי,
אני מטפלת זוגית מוסמכת,
עזרתי למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.
להתקשרות - לחץ כאן! דילוג לתוכן