טיפול במצבי בגידה

מהי בגידה?

הבגידה הפכה לתופעה שכיחה בקרב הזוגות. חשוב לציין כמטפלת זוגית מוסמכת בעלת ניסיון של 26 שנה בתחום, שהטיפול הזוגי “בבגידה” הינו מן הקשים בעבודה טיפולית. מצב בגידה הינו מצב שבו מתנהלת מערכת יחסים עם צלע שלישית ומנהל מערכת זוגית סמויה, תוך כדי הסתרת הקשר. הבגידה הינה סמויה ומתנהלת על ידי כל הטכניקות האפשריות הודעות sms, שיחות חשאיות, פגישות נסתרות. מצב זה יכול להימשך על פני מספר חודשים או שנים עד לגילוי הבגידה. כאשר הבגידה נחשפת בפני בן או בת הזוג נוצרת טלטלה עזה במערכת הזוגיות ובמשפחה כולה. 

מהם המאפיינים למצב בגידה?

השאלה הנשאלת בקרב זוגות רבים מה מביא את המערכת הזוגית למצב זה? כיצד בחירת בן הזוג, חברות בין בני זוג, בניית מערכת משפחתית המביאה לשותפות וחיזוק בין בני זוג, יוצרת מצב בו מתפלגים דרכיהם בני הזוג הולכים ומתרחקים אחד מהשניה, כאשר פועלים בקווים מקבילים ורחוקים זה מזה. ישנם מאפיינים רבים למצב זה, הפרנסה הנושפת בעורף להתפרנס בכבוד, רמת החיים שאנו רוצים להעניק לילדנו, התעסקות במכשירים הניידים ואשליית הרשתות החברתיות אצל כולם הכל ורוד והזוגיות פורחת ואצלי פחות עד כדי איבוד הגבולות ועל חשבון מי ומה זה בא, על חשבון הזוגיות וכתוצאה מכך נגרם מצב של איבוד התקשורת, שיחות עומק והעניין בין בני זוג. שמוביל למצב של שעמום, יחסי המין בין בני זוג מאבדים את טעמם ונעשים אחת ל… או בחוסר מוחלט, תחושה של ריקנות, בדידות ותסכול מהמצב הקיים. ואז מתחילות זליגות החוצה, חיפוש עניין ותאמינו לי ניתן למצוא בשפע ישנם עוד ריקניים, בודדים[ות] מתוסכלים המחפשים עניין ואדרנלין. חשובה מאוד העירנות בחיי הזוגיות, סימנים המעידים על מצוקה בחיי הזוגיות: כאשר קיימת מתיחות לאורך תקופה, מריבות רבות בין בני הזוג, הטחת האשמות. מצב של התרחקות במערכת היחסים, הגעה בשעות מאוחרות בטענה ש״הייתי חייב להישאר שעות נוספות״. היחסים הגיעו למצב של שתיקה. שתיקות ממושכות, חוסר עניין אדישות. התפתחות של אחד מבני הזוג בקריירה או לימודים. כאשר הצד השני תקוע בחייו ונמצא ברוטינה של החיים

כיצד ניתן לפתור מצב בגידה? מדוע לפנות לטיפול זוגי?

הבגידה הינה מסוג המצבים המורכבים והקשים ביותר לבני זוג מצב שבו הצד הבוגד נמצא במצב של שאננות מסויימת והצד הנבגד חבול עד עמקי נשמתו כשהוא מרגיש שהקרקע נשמטת מתחת לרגליו. הצד החבול[ה] מאבד את הביטחון. מצב הבגידה מעיד על כך שהמערכת הזוגית כעת בקריסה. זהו מצב שבו הסתיים פרק א’ בזוגיות ולפרק ב’ קיימות שתי אופציות: [א] גירושין [ב] שיקום הזוגיות . לגביי שיקום הזוגיות מצב המצריך משני בני הזוג בשלות, בגרות והסכמה הדדית להילחם על הקשר ולהציל את התא המשפחתי. מצב הערכה והבחנה זו נעשים במסגרת הטיפול הזוגי. בני הזוג מגיעים לחוזה מחודש שנעשה עם המטפלת הזוגית. לסיים קשר עם הצלע השלישית ולאפשר לצד הנבגד לשאול שאלות ולקבל מידע לגביי קשר הבגידה ומהות הבגידה. להבהיר לצד הבוגד את חשיבות הסבלנות והסובלנות להיות קשוב ומכיל את עוצמת הפגיעה ולא למנוע הידברות והשתקות. כאשר השיח סביב הבגידה מתאפשר במערכת יחסי גומלין ניתן לקיים שיח מחודש להגדרת ציפיות מחודשת בבניית מערכת יחסים המבוססת על הקשבה, הבנת הצדדים ההדדיים של כל אחד מבני הזוג. ושיקום הדרגתי של האמון בין בני הזוג. כמטפלת זוגית מוסמכת אני מדגישה נתון מאוד משמעותי אל תוותרו על המערכת הזוגית תלחמו, על ידי טיפול זוגי מקצועי ויעיל בקריות. ברוב המקרים עדיף לשקם את המערכת הזוגית המקורית מאשר מאשר פרק ב’ בזוגיות אחרת עם ילדים שאינם שלך, ואז ישנם געגועים וכמיהה לילדים שלך. כמובן לרבות מקרים המלווים ביסודות הרסניים המלווים באלימות ומצבי קיצון של אל חזור במצב כזה אני לא ממליצה להישאר.

Scroll to Top
שיפור מערכת היחסים שלכם
טיפול זוגי אצל עדנה נהוראי בקריות
חווים קשיים בזוגיות? ריבים? חוסר תקשורת?
עדנה נהוראי, מטפלת זוגית מוסמכת, עזרה למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים
תעזור לכם:
לשפר את התקשורת
לפתור קונפליקטים
לבנות אמון
לחיות חיים זוגיים מאושרים

מגיעה לך שיחת יעוץ ראשוני ללא עלות להתאמת הטיפול המושלם עבורך

פתיחה
שלום
היי,
שמי עדנה נהוראי,
אני מטפלת זוגית מוסמכת,
עזרתי למאות זוגות להתגבר על קשיים שונים.
אני כאן כדי להקשיב לך ולעזור לך למצוא את הדרך הנכונה עבורך.
להתקשרות - לחץ כאן! דילוג לתוכן